Im wcześniej wykryta wada wzroku u dzieci, tym większa szansa na jej wyleczenie
Czy wiesz, że rozwój układu wzrokowego u dziecka ma miejsce do 7-go roku życia, a szczególnie intensywnie kształtuje się on u dzieci w wieku do 3 lat? Dlatego właśnie najlepszym czasem na diagnozę i leczenie wad wzroku u dzieci jest okres niemowlęcy i przedszkolny.
Choć narząd wzroku rozpoczyna kształtowanie i rozwój już w łonie matki, to jednak wiele ważnych procesów ma miejsce po narodzinach dziecka.
Przy wrodzonych wadach wzroku (np. nadwzroczność, astygmatyzm), dużej różnowzroczności, prowadzącej do niedowidzenia jednego oka oraz zezie, układ wzrokowy dziecka nie ma szans na prawidłowy rozwój. Dlatego tak ważne jest aby odpowiednio wcześnie podjąć właściwe leczenie.
Niepokojące objawy okulistyczne w 1-2 roku życia:
- zezowanie jednego lub obu oczu
- dziecko nie patrzy na zabawki, nie skupia wzroku na przedmiotach
- brak zainteresowania ilustracjami w książeczkach
- mała ruchliwość – dziecko nie podąża ani w stronę zabawek, ani w kierunku osób
- zaburzona motoryka-dziecko ma problem z chwy- taniem przedmiotów, wycelowaniem w nie rączką
- potykanie się o przedmioty, progi, zawadzanie o meble, framugi
Niepokojące objawy w wieku przedszkolnym:
- zezowanie
- mrużenie oczu
- przymykanie jednego oka
- dziwne ustawianie głowy np. ”bokiem” podczas oglądania TV
- bóle głowy
- światłowstręt
- tarcie oczu
- niechęć do rysowania i układania puzzli
Ze względu na możliwość dziedziczenia wad wzroku zawsze też należy wykonać badanie okulistyczne u dziecka w przypadku, gdy u któregoś z rodziców występuje lub występował w dzieciństwie zez, niedowidzenie, wysoka wada wzroku, szczególnie nadwzroczność.
Jeśli obserwujesz powyższe objawy u swojego dziecka, nie zwlekaj z konsultacją okulistyczną.
Istnieje niezaprzeczalna zasada: Im wcześniej podjęte leczenie tym lepsze i szybsze efekty!
Podczas wizyty okulistycznej lekarz ocenia ustawienie i ruchomość oczu, ostrość wzroku obu oczu oraz widzenie obuoczne. Wykonuje przy tym pomiar wady wzroku i ocenia dno oka.
Salony okulistyczne Opto-med, których praktyką jest przeprowadzanie przedstawionych wyżej badań, posiadają specjalistyczny sprzęt jak autorefraktometr ręczny Retinomax, który służy do pomiaru wad wzroku u niemowląt i małych dzieci. Jak również oftalmoskop Fissona, który jest rekomendowany do oceny dna oka u dzieci.
Po postawieniu diagnozy, o ile zajdzie taka potrzeba, zaleca się okulary korekcyjne oraz u niektórych dzieci - obturację czy rehabilitację wzrokową.
Jak wspomniałam na wstępie, układ wzrokowy, w tym widzenie obuoczne rozwija się do 7-go roku życia. Ma ono olbrzymi wpływ na jakość widzenia dziecka - szczególnie na naukę, łatwość czytania, a także na koordynację ruchową, przez co jest też niezbędne i wymagane w wielu zawodach.
Jeżeli widzenie obuoczne nie rozwija się prawidłowo, to właśnie w okresie przedszkolnym jest szansa na jego poprawę. Jest to możliwe dzięki ćwiczeniom pleoptyczno-ortoptycznym, które prowadzą dostępni dla naszych pacjentów, ortoptyści.
Podsumowując: Drodzy Rodzice nie zwlekajcie ze zbadaniem wzroku Waszych Dzieci, gdyż może mieć to kluczowe znaczenie dla ich przyszłości.
Autor: lek. med. Anna Maria Jasek
specjalista chorób oczu